PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
info@amron.pl
opbrazek

AKTUALNOŚCI > MIESZKANIE OD ZNANEGO DWELOPERA, CHOĆ JESZCZE NIE TERAZ


2012-06-28 10:30:00
Mieszkanie od znanego dwelopera, choć jeszcze nie teraz

W sondach przeprowadzonych przez Centrum AMRON zdecydowana większość - ponad60% ankietowanych - twierdzi, że nowa ustawa deweloperska zwiększy ochronę i bezpieczeństwo nabywców, co również spowoduje wzrost popytu na lokale z rynku pierwotnego.37% osób biorących udział w sondzie uważa, że wprowadzenie nowej ustawy w życie nie zmieni sytuacji rynkowej.

W I kwartale 2012 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania w segmencie deweloperskim wzrosła o 66% w porównaniu do I kwartału 2011 roku. W tej sytuacji zwiększony popyt byłby ratunkiem dla nadpodaży, jaka istnieje obecnie na rynku mieszkaniowym. Czy jednak jest to możliwe? Należy sobie zadać pytanie, czy nabywcy z takim samym entuzjazmem, z jakim przyjmują nową ustawę, będą chcieli pokryć nowe koszty związane z „podwyższonym bezpieczeństwem” zakupu.W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz wielu deweloperów nowa regulacja posiada liczne niedociągnięcia i nieskonkretyzowane wymagania, dlatego jak najszybciej powinno dojść do nowelizacji.

W niedługim czasie zaobserwujemy, jak w dłuższej perspektywie czasowej zachowuje się rynek deweloperski po wejściu w życie Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Marka ma znaczenie

Spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie - spadki cen na rynku nieruchomości sprawiają, że kupujący mają spore pole do manewru przy zakupie mieszkania. Sonda, którą przeprowadziliśmy wskazuje, że w przypadku wyboru mieszkania z rynku pierwotnego marka i renoma dewelopera pełni kluczową rolę. Aż 62% ankietowanych stwierdziła, że kupiłoby mieszkanie tylko od znanego dewelopera. Druga najliczniejsza grupa odpowiadających kieruje się innymi czynnikami:23% osób biorących udział w sondażu twierdzi, że w przypadku zakupu mieszkania priorytetem są jego cechy (lokalizacja, powierzchnia, rozkład, komunikacja), natomiast marka firmy deweloperskiej jest mniej ważna.

Popyt jeszcze poczeka

Utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych od stycznia bieżącego roku jest poważnym czynnikiem hamującym rynek.W I kwartale 2012 roku liczba nowo podpisanych umów o kredyt mieszkaniowy spadła o prawie 6%, podobnie było z ich wartością, która była mniejsza o ponad 5% w porównaniu do IV kwartału 2011 roku.

74% osób biorących udział w sondzie stwierdziło, że w obecnej sytuacji na rynku lokali mieszkalnych wstrzymałoby się z zakupem mieszkania i poczekało na większe spadki cen.


Sondy zostały przeprowadzone wśród osób odwiedzających stronę www.amron.pl w okresie 1.04 - 21.05 2012 r.

Próba obejmuje osoby bezpośrednio zainteresowane oraz zawodowo związane z rynkiem obrotu nieruchomościami.

Na stronie internetowej Centrum AMRON regularnie umieszczane są kolejne sondy. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych sondażach wszystkie osoby związane z rynkiem nieruchomości.

zwiazek banków polskich centrum prawa bankowego
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa | e-mail: info@amron.pl | tel.: (+48) 22 463 47 50
Copyright © AMRON 2015
Powered by Efectoro.pl